Ještě jednou a letíte! Rusové byli za rvačky fanoušků podmínečně vyloučeni z Eura

- Euro 2016 autor: knp

Disciplinární komise UEFA potrestala ruskou fotbalovou reprezentaci podmíněným vyloučením z mistrovství Evropy a pokutou 150 000 eur (asi 4 miliony korun). Důvodem jsou výtržnosti ruských fanoušků po sobotním utkání s Anglií.

Ruští fanoušci v sobotu napadli pokojné anglické příznivce v jejich sektoru

Ruští fanoušci v sobotu napadli pokojné anglické příznivce v jejich sektoru,zdroj: Profimedia.cz

Podle ruského ministra sportu Vitalije Mutka je trest přísný. „Je přemrštěný, ale to nemůžeme ovlivnit. Pokuta pro nás je obrovská vzhledem k tomu, že ruská asociace je nekomerční organizací. Ale odvolávat se by nemělo smysl,“ řekl.

Podmínka bude nad ruským týmem viset až do konce jeho působení na turnaji. Každá další podobná výtržnost jeho fanoušků na stadionech bude automaticky znamenat vyloučení národního týmu, jenž bojuje ve skupině B o postup s Anglií, Slovenskem a Walesem. „Diskvalifikace bude využita, pokud dojde k dalšímu incidentu podobného ražení. A to přímo na stadionu v jakémkoli zápase ruského týmu,“ uvedla v prohlášení UEFA. Pouliční bitky fanoušků se případné diskvalifikace netýkají, protože UEFA může řešit jen dění na stadionu.

Trenér sborné Leonid Sluckij apeloval na fanoušky, aby se vyvarovali jakýchkoli výtržností. „Potřebujeme vaši podporu. Ale prosím, abyste se soustředili na správnou podporu. Je naprosto nutné, aby se zabránilo jakémukoli riziku, že budeme vyřazeni z turnaje,“ vzkázal příznivcům. Podobně už dříve vyzvali anglické fandy trenér Anglie Roy Hodgson a kapitán Wayne Rooney.

Anglii UEFA hrozila podmínečným vyloučením také, ovšem nakonec se klatba snesla jen na Rusko. Komise při posuzování případu zohlednila i to, že Rusko bylo kvůli fanouškům trestáno už na minulém evropském šampionátu. Svaz tehdy dostal pokutu po každém zápase na ME, v součtu musel zaplatit 215.000 eur (tehdy přes 5,5 milionu korun). Mimo jiné za rasistické pokřiky na českého reprezentanta Theodora Gebre Selassieho. Rusko pak muselo rovněž sehrát 3 domácí kvalifikační zápasy bez diváků.

Souboj Anglie s Ruskem provázely výtržnosti v přístavu v Marseille už 2 dny před zápasem. Na stadionu pak příznivci sborné skandovali rasistická hesla, používali pyrotechniku včetně signální pistole, prali se s pořadateli a napadli sektor anglických fanoušků. Ti museli urychleně opustit stadion. Při střetech bylo zraněno 31 lidí.

Výtržnosti ruských fanoušků jsou pro UEFA a FIFA o to nepříjemnější, že za 2 roky se bude v Rusku konat mistrovství světa.

Tagy: fanoušci Euro 2016

Zdroje: ČTK