Jasná prohra? A co když ne? 5 okolností, které nahrávají na úspěch se Španělskem

- Euro 2016 autor: knp

Určitě jste nějakou z následujících superlativních charakteristik španělských fotbalistů během minulých dní slyšeli. Nejtěžší možný soupeř na úvod. Největší favorit celého mistrovství Evropy. Tým s nejpropracovanější herní strategií. A tak dále. Českou reprezentaci dnes odpoledne (15.00) v premiérovém vystoupení na šampionátu ve Francii nečeká určitě snadný protivník, ale také ne bezchybný. Co jí může pomoci k bodům?

Tomáš Rosický uniká s míčem v dosud posledním vzájemném duelu se Španělskem v roce 2011 dvěma soupeřům, přihlíží Sergio Ramos

Tomáš Rosický uniká s míčem v dosud posledním vzájemném duelu se Španělskem v roce 2011 dvěma soupeřům, přihlíží Sergio Ramos,zdroj: Profimedia.cz

1. Pozice jasného outsidera

Ta Čechům svědčí ve všech kolektivních sportech náramně. A nemusíme chodit pro příklad na teď tak často zmiňované a připodobňované Euro 1996. Stačí se vrátit jen o necelé 2 roky zpátky, do doby před úvodní utkání kvalifikace na ME proti Nizozemcům, čerstvě bronzovým z MS. „Před začátkem kvalifikace nám mnoho lidí nevěřilo a teď je situace stejná,“ připomíná kouč Pavel Vrba.

V hlavách reprezentantů je sice jako strašák duel se Španěly z bojů o předloňský světový šampionát, kdy v roce 2011 prohráli doma 0:2, aniž by jedinkrát ohrozili soupeřovu branku. Celkem 7 členů nynějšího kádru zažilo tu potupu na vlastní kůži. Jenže tehdy bylo klima kolem národního týmu kouče Michala Bílka tak špatné, že jej rozleptala už jen nenávist fanoušků. A tak v pískotu na Letné podal daleko horší výkon než ve Španělsku, kde nebyl zas tak daleko senzaci. Nyní příznivci stojí bezmezně za týmem, který podporu cítí.

2. Vědomí šance na reparát

Souboj se Španělskem není z hlediska postupu ze skupiny klíčový. Tím bude s největší pravděpodobností až poslední duel proti Turkům. Jakýkoliv bodový zisk s úřadujícími mistry Evropy bude pro Rosického a spol. příjemným bonusem. „Je lepší, že na Španěly narazíme první zápas než proti nim hrát ten poslední a muset třeba vyhrát,“ přemítá středopolař Vladimír Darida.

Ovšem není to tak, že by si národní tým šel na hřiště jen tak zakopat – a buď to vyjde, nebo ne. „My jsme se nepřijeli odevzdat nebo něco zkusit. Chceme být taky úspěšní. Já budu bojovat, co to půjde. A moji kluci se mnou. Uvidíte,“ hlásí bojovně kapitán Tomáš Rosický. Mimochodem: národní tým se na velké akci střetl se Španěly jedinkrát. V silné skupině na MS 1962, v níž byli tehdejší i mistři světa z Brazílie, proti Gentovi, Puskásovi a Suárezovi také začínal a také byl jasným outsiderem. Vyhrál 1:0 a odrazil se ke stříbrným medailím…

3. Důmyslnost trenéra Vrby

Před koučem Vrbou stojí jedna z největších výzev jeho dosavadní trenérské kariéry. Ve svém premiérovém zápase na velkém turnaji v kariéře zkusit zaskočit strojového soupeře. A nebyl by to on, kdyby výzvu nepřijal. Je to povahou odvážný hráč, nikoliv bojácný alibista. „Španělé jsou vynikající v technice, kontrole míče, všichni hráči dokážou být v ofenzivě skvělí. V technice a pohybu jsou geniální, z toho by se měl celý svět učit. Ale jsou i věci, ve kterých si myslím, že bychom je mohli překvapit. Něco jsme našli, ale to samozřejmě neřeknu,“ řekl tajemně na včerejší tiskové konferenci.

profimedia-0289352310

Pavel Vrba na tréninku ve Francii,zdroj:Profimedia.cz

Co to bude? To prozradí patrně až po dnešním zápase, ale může to být čitelné už ze samotného vystoupení na hřišti. Asi není tajemstvím, že se bude národní tým snažit o co nejrychlejší přechod do útoku. Jednak jej dle toho, co ukázal ve Francii, na tréninku piloval, jednak jej z něj takhle vytrestala minulý týden Gruzie. I tam by si Vrba mohl zavolat o radu či o studijní materiál. Trénuje ji totiž Slovák Vladimír Weiss, jehož dobře zná z někdejšího působení ve slovenské lize.

4. Španělské trápení v úvodech turnajů

Jako první dokázali vyhrát 2 Eura pro sobě, triumfy proložili zlatem z mistrovství světa, ovšem vstupy do velkých akcí Španělům příliš nevycházejí. Z posledních 3 zahajovacích duelů na ME nebo na MS uhráli jediný bod a před 2 lety na světovém šampionátu dokonce v úvodu utrpěli debakl 1:5 s Nizozemskem. Další prohra přišla se Švýcarskem (0:1, MS 2010), remíza o 2 roky později na Euru s Itálií (1:1). Naposledy tak Iniesta a spol. zvládli vstup na ME 2008 triumfem nad Ruskem 4:1.

Zmíněný Andrés Iniesta svým prohlášením na tiskové konferenci před duelem částečně doložil jistou bohorovnost, s níž k úvodnímu utkání jeho tým přistupuje. „Občas jsme na šampionátech první zápas prohráli a potom jsme triumfovali. Občas jsme zase první zápas vyhráli a titul z toho nebyl. Na tom zahajovacím duelu zase tolik nezáleží,“ uvedl. Češi naopak zvítězili na úvod turnaje 3x z posledních 4 velkých akcí, na nichž startovali.

5. Aféra kolem gólmana De Gey

Jestli měl některý z účastníků Eura maximálně možný špatný minulý týden, pak jsou to Španělé. V úterý šokující prohra s Gruzí 0:1, v den zahájení šampionátu pak vypuknutí skandálu kolem gólmana De Gey, jenž měl být pravděpodobně jedničkou týmu mezi tyčemi. Jenže páteční zpráva španělských médií o tom, že je brankář Manchesteru United zapleten do aféry se znásilněním (což De Gea označil za výmysl), plán mohla zásadně otočit. I když trenér Del Bosque tvrdí, že o jeho vytížení bude přemýšlet stejně, jako kdyby se celý poprask nestrhl, je to na tak citlivém postu proti logice věci.

I spoluhráči se snaží navodit dojem, že mají hroší kůži. Stoper Sergio Ramos odmítl, že by věc jakkoliv ovlivnila atmosféru v týmu. A naopak tvrdí, že je celek ještě víc semknutý. „Ano, ta zpráva byla nepříjemná, protože se týká kolegy z týmu. Samozřejmě, když je nějaký problém, přitáhne to pozornost. Ale ta aféra s námi neudělala nic, v týmu je skvělá nálada,“ přesvědčuje stoper Realu Madrid. Bylo by bláhové, kdyby řekl něco jiného. A bylo by stejně bláhové věřit mu každé slovo…

Předpokládané sestavy:

Španělsko: De Gea – Juanfran, Piqué, Ramos, Alba – Busquets, Fábregas, Iniesta – Silva, Morata, Nolito.

Česko: Čech – Gebre Selassie (Kadeřábek), Sivok, Kadlec, Limberský – Darida, Plašil – Dočkal, Rosický, Krejčí – Lafata.

Tagy: Česká fotbalová reprezentace Euro 2016 Španělská fotbalová reprezentace

Zdroje: Vlastní,ČTK