Italové i s nejstarší jedenáctkou historie ME zkrotili černého koně z Belgie

- Euro 2016 autor: knp

Přestože poslali na hřiště nejstarší základní jedenáctku v historii evropských šampionátů, v pohodě si Italové poradili s mládím nadupanou Belgií a černého koně turnaje přehráli 2:0. Rychlíkům Hazardovi, De Bruynemu a dalším přitom čelila obrana třicátníků za zády s 38letým brankářem Buffonem! Věkový průměr zahajovací sestavy úřadujících vicemistrů Evropy byl 31 let a 169 dní. Delegátem utkání byla jako první žena v historii ME Češka Dagmar Damková.

Belgický favorit na kolenou. Graziano Pellé (vpravo) mu právě vstřelil gól na 0:2,zdroj: Profimedia.cz

Italové se dostali do vedení ve 32. minutě, když Bonucci poslal centr od půlící čáry na Giaccheriniho, ten si míč uvnitř vápna umně zpracoval, s přehledem překonal vybíhajícího Courtoise a po více než 2 a půl letech oslavil reprezentační trefu. „Jsem za to rád, ale nejdůležitější je tým. Belgie je silný soupeř, jeho největší silou jsou individuality, hlavně při hře jeden na jednoho. Ovšem naše defenzivní práce byla fantastická, myslím, že máme nejlepší obranu na Euru,“ dodal. Pojistku přidal ve 3. minutě nastavení po protiútoku krásným volejem Graziano Pellé.

Belgičané tak neukončili čekání na první soutěžní výhru nad Itálií, které trvá už 44 let. „Chtěli jsme vytvořit tým, který umí bojovat a v němž si všichni pomáhají. Jsem velmi spokojen, v nastolené cestě musíme nyní pokračovat,“ pochválil své svěřence italský kouč Antonio Conte. Pozitivní slova vyřkl i o soupeři: „Belgický fotbal roste a tak to bude pokračovat i v dalších letech. Mají některé velmi talentované hráče a opakuji, že jsou jedním z favoritů turnaje.“

Trenér poražených Marc Wilmots musel zaimprovizovat při skládání defenzivní čtveřice. Na jejích krajích nastoupili Jan Vertonghen a Laurent Ciman, kteří jsou v Tottenhamu resp. v Montrealu zvyklí nastupovat na pozici stopera. A tah nevyšel. „Při prvním gólu Italové poslali balon za obranu a skórovali. Předcházela tomu zjevná individuální chyba. Taková chyba v komunikaci by se na této úrovní stávat neměla,“ stěžoval si. Jeho svěřenci nedokázali vstřelit gól poprvé od 12. června minulého roku, kdy nestačili v kvalifikaci ME na Wales.

Ve druhém duelu skupiny E remizovali Švédové s Irskem 1:1. Irové byli po většinu zápasu nebezpečnějším týmem a zaslouženě se ujali vedení, když ve 48. minutě povedeným halfvolejem otevřel skóre Wes Hoolahan. V 71. minutě si však po akci Zlatana Ibrahimovice dal vlastní gól Ciaran Clark. Nešťastný zásah navíc znamenal neobvyklou statistiku: Švédsko dokázalo vyrovnat, ačkoliv si nepřipsalo ani jednu střelu na branku.

První poločas patřil jednoznačně irskému výběru. Hendrick dokonce dalekonosnou střelou zasáhl břevno. „Měli jsme rozhodnout už v první půli, ale aspoň jsme šli zaslouženě do vedení po přestávce. Inkasovaný gól je zklamáním, ale nemůžu hráčům nic vytknout, byli skvělí,“ zhodnotil utkání irský reprezentační trenér Martin O'Neill.

Měl radost z toho, že jeho tým uhlídal hvězdného Ibrahimovice, jenž tak promarnil příležitost prodloužit svou impozantní šňůru, kdy se mu povedlo skórovat v úvodních zápasech Švédska na předchozích 3 šampionátech. Švédové chtěli víc než bod… „Je lepší než žádný, ale raději bychom proti 2 papírově těžším soupeřům (Itálii a Belgii) šli se 3 body. V kabině se nikdo neradoval, víme, že tohle byla naše největší šance je získat,“ uvedl švédský kouč Erik Hamrén.

Výsledky – skupina E:

Lyon: Belgie – Itálie 0:2 (0:1)

Branky: 32. Giaccherini, 90.+3 Pellé. Rozhodčí: Clattenburg – Beck, Collin (všichni Angl.). ŽK: Vertonghen – Chiellini, Éder, Bonucci, Motta. Diváci: 55.408.

Belgie: Courtois – Ciman (76. Carrasco), Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen – Nainggolan (62. Mertens), Witsel – De Bruyne, Fellaini, Hazard – Lukaku (73. Origi). Trenér: Wilmots.

Itálie: Buffon – Barzagli, Bonucci, Chiellini – Candreva, Parolo, De Rossi (78. Motta), Giaccherini, Darmian (58. De Sciglio) – Pellé, Éder (75. Immobile). Trenér: Conte.

St. Denis: Irsko – Švédsko 1:1 (0:0)

Branky: 48. Hoolahan – 71. vlastní Clark. Rozhodčí: Mažič – Ristič, Djurdjevič (všichni Srb.). ŽK: McCarthy, Whelan – Lindelöf. Diváci: 73.419.

Irsko: Randolph – Coleman, O'Shea, Clark, Brady – McCarthy (85. McGeady), Whelan, Hoolahan (78. Keane), Hendrick – Walters (63. McClean), Long. Trenér: O'Neill.

Švédsko: Isaksson – Lustig (45. Johansson), Lindelöf, Granqvist, Olsson – Larsson, Lewicki (86. Ekdal), Källström, Forsberg – Berg (59. Guidetti), Ibrahimovic. Trenér: Hamrén.

Tagy: Euro 2016 Italská fotbalová reprezentace Belgická fotbalová reprezentace Švédská fotbalová reprezentace