Island zbláznil i Francouze. Když vyhrají, obeplavu ostrov, slíbila jejich hvězda

- Euro 2016 autor: knp

Podmanivá story islandských fotbalistů na mistrovství Evropy zasáhla kdekoho. Podle některých názorů dnes bude v posledním čtvrtfinále (21.00) turnaje ostrovnímu týmu od severního polárního kruhu fandit celý svět až na domácí a soupeřící Francii. Stejné jazyky tvrdí, že Island je schopen zopakovat tentýž šok a poslat po Anglii ze hry další mocnost.

Yannick Agnel a jeho dlouhá ledová výzva

Yannick Agnel a jeho dlouhá ledová výzva,zdroj: internet

Francouzi jsou odjakživa svrchovanou zemí a jako takoví se ostatními příliš nezabývají. Pokračování islandského tažení příliš nevěří. A jejich plavecká star Yannick Agnel dokonce natolik, že na twitter „hodila do placu“ bláznivý slib. „Pokud Islanďané vyhrají Euro, poplavu kolem Islandu,“ uvedl 2násobný olympijský vítěz na kraulařské dvoustovce.

Byl by to potupný úkol, protože by tak jednak musel učinit poté, co Islanďané vyřadí reprezentaci jeho země. A také by musel uplavat několik tisíc kilometrů v chladné vodě. Agnelův slib komentoval i jeden z dvojice islandských koučů Heimir Hallgrímsson. „Asi bych to nedoporučoval, ale teoreticky to možné je. Jen by si měl vybrat správné počasí,“ řekl.

Island totiž leží na pomezí Severního ledového oceánu a Atlantského oceánu a většinu roku se tak teplota tamní mořské vody pohybuje kolem nuly. V letních měsících se může vyšplhat až k 15 ˚C. I proto jeden z uživatelů na twitteru nabídl Agnelovi, že na něj na konci jeho cesty počká s šálkem horké čokolády.

Jiný mu zase připomněl, že délka případné trasy je více než 10 000krát delší, než je jeho oblíbená trať 200 metrů. K mapě, na níž je naznačena délka 2008 kilometrů kolem islandského pobřeží, připsal: „28 dnů při rychlosti 3 km/h. Pardon, jestli jsem to netrefil úplně přesně.“

Sagna: Nic jiného než postup nepřipadá v úvahu

Island hraje s Francií v Paříži a očekává se, že se duelu osobně zúčastní zhruba desetina 300tisícové populace země. Domácí budou mít drtivou převahu, rádi by poprvé od roku 2000 dosáhli na semifinále Eura. Hráči se však mají na pozoru. „Lidé říkají, že Anglie Island podcenila, ale tím ubírají Islandu na jeho kreditu. V kvalifikaci doma i venku porazil Nizozemsko. Má velmi dobré hráče, sám jsem hrál proti Gylfimu Sigurdssonovi, když byl v Tottenhamu. Lidé mluví jen o jejich dlouhých autech, ale oni vědí, jak hrát fotbal,“ varoval obránce Patrice Evra.

Přesto domácí výběr o postupu nepochybuje. „V žádném případě Island nepodceňujeme, ale patříme k nejlepším týmům v Evropě, jsme mezi favority na vítězství a hrajeme doma. Už kvůli fanouškům nic jiného než postup nepřipadá v úvahu,“ dodal další obránce Bacary Sagna.

Island se postupem do čtvrtfinále při své premiérové účasti na velké akci postaral o jedno z největších překvapení historie šampionátů, a to jeho hráčům dodalo další porci sebevědomí. S turnajem by se tak neradi loučili. Soupeř českého celku z kvalifikace na turnaj ještě neprohrál a celkem drží neporazitelnost 5 utkání. Jenže z 11 zápasů s Francií nevyhrál jediný (8 porážek, 3 remízy) a inkasoval v nich 30 branek.

Na francouzské půdě navíc prohrál všech 6 zápasů při skóre 5:22. „Myslím, že to bude podobné jako s Anglií. Nebudeme pod tlakem celého fotbalového světa, že musíme vyhrát. Chceme vyhrát, ale není to nezbytně nutné. To je pro nás veliká výhoda. Můžeme jít do zápasu uvolněně a ukázat to nejlepší, co v nás je,“ uvedl Hallgrímsson.

Hlavně se nenechat utahat, přeje si islandský kouč

Pro inspiraci sáhl do uplynulé sezony anglické ligy. „Chtěl bych, aby to skončilo jako s Leicesterem. Také my máme hráče, kteří asi mají menší individuální kvality, skoro nikdo nehrál Ligu mistrů, ale můžeme to vykompenzovat kolektivní prací a týmovým duchem,“ poukázal na letošní vítězství Leicesteru v anglické lize, které také nikdo nečekal.

Domácí výběr nenašel přemožitele už 8x za sebou, jenže na Euru hraje „jen napůl“. Všech 6 branek na turnaji vstřelil až ve 2. poločase a v osmifinále proti Irsku musel po pauze otáčet stav 0:1. Tomu by se tentokrát rád vyhnul. „Nesmíme čekat na probuzení až do poločasu, protože by mohlo být příliš pozdě. Musíme být naplno koncentrovaní od začátku. A jsem si jistý, že budeme,“ uvedl Evra. „Každý hraje proti Francii s cílem hlavně neinkasovat. Oni pak své soupeře unaví a v závěru zápasů dávají klíčové góly. Proti Francii se musíte koncentrovat 96 minut, ne jen 90,“ dodal Hallgrímsson.

Domácím budou chybět 2 hráči kvůli karetnímu trestu. N'Gola Kantého by měl v záloze nahradit Yohan Cabaye a Adila Ramiho na stoperu pak Eliaquim Mangala nebo Samuel Umtiti. Pro 22letou čerstvou akvizici Barcelony by to byla premiéra v reprezentačním A-týmu.

Tagy: Euro 2016 Francouzská fotbalová reprezentace Islandská fotbalová reprezentace

Zdroje: Vlastní,ČTK