I kdybychom hráli 4 hodiny, gól nedáme, posteskl si Čech. Necid končil v slzách

- Euro 2016 autor: knp

Velkým rozčarováním a zklamáním skončilo pro český tým i jeho fanoušky vystoupení na letošním Euru. Reprezentace uhrála ve 3 zápasech jediný bod šťastným závěrem s Chorvaty a po porážce od Turecka 0:2 v duelu o postup jede domů už po základní skupině. Dál přitom jdou týmy jako Maďarsko, Severní Irsko, Slovensko, Wales…

Tomáš Necid na kolenou... A s ním i celý český tým

Tomáš Necid na kolenou... A s ním i celý český tým,zdroj: Profimedia.cz

Po 2 bídných zápasech předvedl národní tým proti Turecku alespoň něco z pohledného kombinačního fotbalu, který jej zdobil v kvalifikaci. Svého soupeř přehrál, ovšem bez efektu. Nejblíž trefě byl stoper Tomáš Sivok, který po čtvrthodině nastřelil za stavu 0:1 tyč. „Myslím, že jsme odehráli celkem dobrý zápas, ale bohužel bez gólu. Ve finální fázi jsme nebyli tak produktivní jako soupeř, který vytěžil z minima maximum,“ povzdechl si Sivok.

Obránce Bursasporu měl dojem, že soupeř nebyl v ideálním rozpoložení. „Bylo vidět, že Turci nejsou ve své kůži, je škoda, že jsme zase dostali první gól z brejku. Ale šance jsme měli, a kdybychom dali gól, otočili bychom to,“ mínil. „Asi nám chybělo štěstí, které jsme si vybrali proti Chorvatsku,“ připomněl duel, ve kterém český tým ještě v 76. minutě prohrával 0:2, ale nakonec získal bod. „Turci nehráli nic extra, ale my toho nedokázali využít. Makali jsme, zasloužili bychom si to asi víc než proti Chorvatům. Je to paradoxní, ale nemáme nic a balíme domů,“ prohlásil Sivok.

Když si Češi před turnajem plánovali, jak zabojovat o postup, měli jasno. Proti Španělsku a Chorvatsku uhrát alespoň bod a pak v zápase o všechno porazit Turky. Vše jim vycházelo – až na poslední krok.

Podle brankáře Petra Čecha rozhodla jen velká produktivita Turecka. „Je pro nás obrovským zklamáním, že se tento zápas nepovedl. Byli jsme totiž v ideální pozici, kterou jsme už před turnajem brali jako cestu k postupu,“ řekl. „První 2 zápasy jsme hráli proti velkým favoritům a věděli jsme, že když proti nim uděláme bod, rozdáme si to o postup s Tureckem. Po remíze s Chorvatskem jsme to měli ve vlastních rukách, ale bohužel jsme to nezvládli,“ litoval.

Čech se o své budoucnosti zatím nerozhodl

Tým na Euru zastavili Turci podruhé během 8 let. Klíčový byl podle gólmana Arsenalu brzký gól soupeře, který změnil předzápasové plány. „Podařil se jim první protiútok, to udalo ráz zápasu. My dotahovali, měli jsme situace, které mohly dopadnout. Ale neproměnili jsme je. To Turci potrestali obě naše chyby. Jindy uděláte 10 chyb a gól nedostanete, ale oni byli velmi efektivní,“ pochválil soupeře.

Přesto prý stále věřil, že tým může zápas zvrátit. „V poločase jsme si řekli, že když vyrovnáme, Turci to budou muset otevřít a z brejku rozhodneme. Jenže nám se nepovedlo ani srovnat a oni naopak přidali 2. gól. Závěr už byl z naší strany spíš křeč, a kdybychom hráli další 4 hodiny, asi bychom gól nedali,“ hodnotil.

Nemyslí si, že by český tým byl na turnaj špatně připraven. „Připravovali jsme se dlouho a poctivě. Bohužel se nám to nepovedlo přetavit na turnaji. Chyběla nám jiskra. Snažili jsme se, nechali jsme tam všechno, ale nedopadlo to,“ dodal smutně.

Ačkoli už před turnajem naznačoval svůj možný konec v reprezentaci, zatím se nerozhodl. „Až překonám zklamání, sednu si a budu přemýšlet co a jak. Budu se to snažit rozhodnout co nejdřív, aby trenér věděl, jestli se mnou má na novou kvalifikaci počítat. Výsledek na šampionátu v rozhodování hrát roli nebude, i když je vždy lepší skončit úspěchem než zklamáním,“ připustil rekordman v počtu startů za národní tým, jenž proti Turecku 14. zápasem na ME vyrovnal český rekord Karla Poborského.

Tomáš Necid byl v duelu nejlepším českým hráčem, turnaj opouštěl se slzami v očích. „Je to samozřejmě obrovské zklamání. Ale odvedli jsme tu kus práce, bohužel s nedobrým koncem. Nechali jsme na hřišti všechno, není se za co stydět. Takový je fotbal, musíme hledět do budoucnosti,“ mírnil svou bolest.

Turci sebrali Čechům jejich plán

Protože hraje v tureckém Bursasporu, byl pro něj zápas daleko prestižnější. Mrzelo ho, že týmu nepomohl gólem. „Turci měli lepší finální fázi. My měli možností dost, třeba tyčku Tomáše Sivoka, ale chyběla lepší předfinální a finální fáze. Turci se dali překonat,“ připustil. „Kdybychom vedli 1:0, bylo by to o něčem jiném. Takhle končíme. S Chorvaty jsme závěr urvali, asi se to štěstí dnes od nás odklonilo. Měli jsme silnou skupinu, pořád jsem ale věřil v postup. Chyběly však góly…“ dodal autor jednoho ze 2 českých zásahů na turnaji.

Záložník Vladimír Darida cítil, že týmu nevyšel šampionát od A do Z. „Bohužel nic nedopadlo, jak jsme chtěli. Celý turnaj i poslední zápas,“ litoval. „Chtěli jsme jít do vedení, nebo držet bezbrankový stav, Turci totiž museli vyhrát. Říkali jsme si, že pokud povedeme, otevřou hru. A my bychom je ztrestali druhým gólem. Jenže právě to udělali oni,“ dodal. „Je to hodně velké zklamání. Možná bych to srovnal s tím, když jsme s Freiburgem sestoupili do 2. německé ligy,“ připomněl zkušenost z léta 2015, po které přestoupil do Herthy Berlín.

Po zranění Tomáše Rosického chtěl vzít roli tvůrce hry na sebe. „Cítil jsem, že se s Turky dá hrát. Nebyli v obraně dokonalí, daly se najít mezery. Šance jsme měli, ale bohužel jsme je nevyužili,“ uvedl.

Český tým tak na šampionátu získal jediný bod za remízu s Chorvatskem, s obhájci titulu Španělskem prohrál 0:1. Za kvalitu soupeřů se však Darida schovávat nechtěl. „Škoda inkasovaného gólu se Španěly ke konci. S Chorvaty jsme uhráli bod, což byl náš cíl, abychom měli poslední zápas šanci postoupit,“ prohlásil. „S Turky to bylo takové předfinále. Nezvládli jsme to, končíme…“ uzavřel.

Tagy: Česká fotbalová reprezentace Euro 2016 Turecká fotbalová reprezentace

Zdroje: ČTK