Hotovo: národní tým je bez trenéra, Vrba jde do Machačkaly

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 1. 7. 2016 08:59) - Euro 2016 autor: knp

Jen 9 dní po krachu na evropském šampionátu, nejhorším vystoupení reprezentace na velkém turnaji v historii samostatného týmu, opouští loď její kapitán. Trenér Pavel Vrba podepsal smlouvu s ruským klubem Anži Machačkala. Spolu s ním odchází také dosavadní manažer reprezentace Dušan Fitzel a trenér brankářů v Plzni Martin Ticháček. Asistenta bude Vrbovi dělat bývalý ruský hráč Olomouce Alexander Bokij. Do Machačkaly si tak český kouč nebere svého dlouholetého spolupracovníka Karla Krejčího.

Pavel Vrba už působil na Slovensku, nyní odchází ještě víc na východ

Pavel Vrba už působil na Slovensku, nyní odchází ještě víc na východ,zdroj: Profimedia.cz

Vrba byl u národního týmu od prosince 2013, kdy přišel z Plzně a s FAČR podepsal 4letou smlouvu s 2letou opcí. S reprezentací vyhrál kvalifikační skupinu o postup na ME, tam však jeho výběr získal ve 3 zápasech jediný bod za remízu s Chorvatskem, skončil poslední ve skupině a nepostoupil do play off. V ruském klubu už byl dnes oficiálně představen hráčům a vedl první trénink. V podvečer si dokonce odbyl na lavičce nového týmu zápasovou premiéru, Machačkala v přípravném utkání prohrála s druholigovým Chimki 0:2.

Šéf českého fotbalu Miroslav Pelta odchodu 52letého kouče litoval. „Je na místě poděkovat Pavlu Vrbovi za práci, kterou pro český fotbal a reprezentaci odvedl. Dokázal s týmem postoupit na ME ve Francii, a přestože naše mise skončila už v základní skupině, považuju jeho angažmá za úspěšné. Několikrát jsem mu v minulých dnech vyjádřil podporu a také své přání, aby se stávajícím realizačním týmem u reprezentace v započaté práci pokračoval i v další kvalifikaci o postup na mistrovství světa. Nyní nám nezbývá, než respektovat přání trenéra, který si chce vyzkoušet zahraniční angažmá a návrat ke klubovému fotbalu,“ uvedl Pelta.

Už před šampionátem se spekulovalo o Vrbově zájmu vrátit se na klubovou úroveň a o nabídkách z Ruska. V úterý potvrdil, že chce využít výstupní klauzuli v reprezentační smlouvě. „Velmi si vážím toho, že jsem dostal možnost vést českou reprezentaci, vždy jsem to považoval za čest a skvělou zkušenost. Po mistrovství Evropy jsem zvážil všechny okolnosti a nakonec se rozhodl akceptovat nabídku Anži Machačkala, s jejíž konkrétní podobou jsem byl seznámen několik dní po skončení turnaje,“ řekl Vrba. U národního mužstva končí s bilancí 10 výher, 5 remíz a 10 porážek při skóre 41:36.

Podle ruských médií dostal v Machačkale přednost před Antem Čačičem, který na ME vedl Chorvatsko. Ve vzájemném souboji na turnaji skončil zápas remízou 2:2. „Jsem moc rád a hrdý na to, že se nám povedlo přivést takového trenéra. Konkrétní cíle si určíme až poté, co se trenér seznámí s klubem a probere to s hlavním akcionářem,“ řekl ředitel Machačkaly Sergej Korablev. Smlouva je podle něj dlouhodobá, konkrétní délku neprozradil.

Machačkala se v minulé sezoně udržela v ruské lize až díky úspěšné baráži a nyní chce budovat nový tým. V klubu v minulosti působil například útočník Samuel Eto'o, obránce Roberto Carlos nebo trenér Guus Hiddink. Kvůli finančním problémům majitele Sulejmana Kerimova však klub poté začal šetřit, přišel o hvězdy a před 2 lety sestoupil na sezonu do 2. ligy. Dres Machačkaly oblékal v letech 2010 až 2012 i český útočník Jan Holenda.

Zatím není jasné jméno Vrbova nástupce. Spekuluje se o tom, že by jej mohl nahradit nynější kouč Mladé Boleslavi Karel Jarolím. Ten ale popřel, že by dostal nabídku. V médiích se objevují také jména Zdeněk Zeman, Jaroslav Hřebík, Ivan Hašek, Vítězslav Lavička a vyloučen není ani příchod zahraničního trenéra. „Naším úkolem nyní je najít nového trenéra pro národní tým. Začínáme na věci intenzivně pracovat a 8. července bych rád výkonnému výboru FAČR navrhl jméno nového kandidáta na post reprezentačního trenéra,“ dodal Pelta.

Tagy: Česká fotbalová reprezentace Pavel Vrba Euro 2016

Zdroje: ČTK