Fotbalisté se zabydlují v Tours, naladí i české TV kanály. Co ještě mají k dispozici?

- Euro 2016 autor: knp

Národní tým strávil první noc ve francouzském Tours, které se minimálně na příštích 12 dní stane během mistrovství Evropy jeho domovem. Ve 4hvězdičkovém hotelu Clarion Chateau Belmont, vybudovaném ze zrekonstruovaného zámku ze 17. století, si fotbalisté žijí jako v bavlnce. A totéž platí i o tréninkovém centru, jež vyrostlo na stadionu místního druholigového klubu s kapacitou 16.247 míst!

Hotel Clarion Chateau Belmont, který reprezentace obývá

Hotel Clarion Chateau Belmont, který reprezentace obývá,zdroj: Profimedia.cz

O tom, že bude hlediště při občasných otevřených trénincích hojně využívané, se reprezentanti přesvědčili hned na včerejší podvečerní úvodní přípravě. Dorazily na ni téměř 4000 fanoušků, tolik v Česku leckdy nepřijde ani na ligový zápas… Však taky brankář Petr Čech příznivcům v úvodu tréninku za nečekaně milé přivítání poděkoval ve francouzštině.

profimedia-0289350189

První trénink českého týmu na stadionu v Tours a plná tribuna,zdroj:Profimedia.cz

Když přesně v 18:32 hráči poprvé vkročili na trávník, ozval se aplaus a část fanoušků dokonce povstala. Hráči oplatili místním jejich přízeň potleskem a slovo si pak vzal Čech. Gólmanská jednička využila znalosti místního jazyka z někdejšího působení v Rennes. „Věděl jsem, že se mě moderátor na něco zeptá. Je to úsměvné v tom, že ten pán, který to moderoval, dělal totéž na zápasech Rennes, když jsem tam hrál. Já ho na začátku nepoznal, ale on se hned přihlásil, tak mi to potom docvaklo. Bude i na úvodním zápase v Toulouse se Španělskem,“ překvapil gólman.

profimedia-0289194986

Kabina českého týmu na tréninkovém stadionu v Tours,zdroj:Profimedia.cz

V Tours, městu se 140 000 obyvateli na středozápadě Francie, český tým vedle fanoušků a slunečného počasí čekalo předem připravené ideální zázemí. Personál hotelu shromážděný na červeném koberci přivítal národní tým pozdravem „Vítejte v Tours“, u vstupu viselo několik českých vlajek. Hráči po červeném koberci, spojujícím 2 části hotelu, kráčeli na recepci a k tomu jim hrála hymna „Jeden za všechny“, kterou společně nazpívali na oslavu postupu do Francie.

Hotel leží v klidné vilové čtvrti, v uzavřeném areálu ve velkém parku s krásnou zahradou, jednou z dominant je jezírko hned za okny jídelny. Zároveň však není daleko centrum města. Pokud hráči zvolí odpočinek na pokojích, mohou naladit celkem 7 českých televizních kanálů a 4 rozhlasové stanice. „To byl asi jediný speciální požadavek české strany,“ podotkla manažerka hotelu Vanessa Jobardová.

Rozsáhlý ubytovací komplex se 65 pokoji, kde běžně stojí noc 4000 až 8000 korun, je rozdělen do 4 částí. Češi jej mají jen pro sebe. Hráči bydlí v jednom z křídel a spodní patro patří vedle masérů a fyzioterapeutů šestici nejzkušenějších hráčů: brankáři Petru Čechovi, kapitánovi Tomáši Rosickému a Michalu Kadlecovi, Tomáši Sivokovi, Jaroslavu Plašilovi a Davidu Lafatovi, kteří jsou zvyklí mít pokoj jen pro sebe. Ostatní jsou ve vyšším patře ubytováni po 2.

profimedia-0289318596

Pokoj kanonýra Davida Lafaty, který jej jako jeden ze starších obývá sám,zdroj:Profimedia.cz

Naproti „hráčskému“ křídlu stojí hlavní část hotelu. Pokoj zde našel trenér Pavel Vrba, manažer Dušan Fitzel či předseda FAČR Miroslav Pelta. Součástí křídla je recepce, jídelna a stylová odpočinková místnost.

Vedle hráčů pak mají v garáži svůj sklad kustodi, kteří dorazili o den dříve. O patro výš se budou konat veškeré taktické porady a ve vedlejší místnosti si hráči budou moci třeba zahrát stolní tenis. Součástí křídla je také zeď s motivačními i úsměvnými vzkazy. Stojí na ní například „Trefuj zařízení“ nebo „Nemusíš bejt nejlepší, hlavně když si nejhezčí“.

V další budově za fontánou mohou hráči využít saunu, páru, vyhřívaný bazén a fitness centrum. V parku s rozlohou 2,5 hektaru mohou posedět na stylových židlích, na nichž občas relaxují i senioři ze sousedního pečovatelského domu, a daleko to nemají ani do centra historického města na Loiře.

„Vše splnilo očekávání. Jsme blízko centra, ale zase v parku. Během šampionátu stejně člověk moc nevyleze z hotelu, není moc čas. Máme 3 dny mezi zápasy, 3. den se cestuje. Je důležité, že máme své zázemí, kde se člověk může vybalit, natáhnout, odpočinout si,“ pochvaloval si gólman Čech. V Tours bude tým bydlet po celou dobu šampionátu a do dějišť jednotlivých zápasů budou létat.

Když hráči dostanou ve Francii chuť na něco dobrého z Čech, i to si mohou dopřát. S týmem je totiž na šampionátu také kuchař Rudolf Juriga. Rodák z Karviné působící u jabloneckých fotbalistů připravuje po dohodě s trenérem Pavlem Vrbou a lékařem 2 až 3 hlavní jídla za den a doufá, že po vyhraných zápasech bude moci udělat hráčům i klasickou českou svíčkovou.

profimedia-0289318519

Kuchař českého týmu Rudolf Juriga při práci v hotelové kuchyni,zdroj:Profimedia.cz

Na uvítanou po příjezdu do hotelu připravil fotbalistům telecí roládu, pečené kuřecí stehno, boloňské špagety a krůtí vývar. „Kluci snědí všechno, nejsou vybíraví. Po dobu Eura se samozřejmě musí držet. Dělá se bílé maso, ryby, nějaké steaky, telecí, hovězí,“ doplnil Juriga, jemuž v kuchyni pomáhají místní kuchaři. „Pan Juriga výborně vaří. Ani bych si nedal francouzskou kuchyni, jsme od něj zvyklí na českou a jsme spokojení,“ řekl stoper Roman Hubník. „A šneci? Není čas na experimenty,“ doplnil s úsměvem.

Z Čech si Juriga přivezl některé základní suroviny. „Abych měl jistotu. Mám s sebou třeba ovesné vločky, dětskou krupičku, to mají na snídani kluci rádi. Vzal jsem si i český ocet, hořčici, přivezl jsem i nějaké bezlepkové těstoviny, abych si byl jistý pro Vládíka Daridu,“ připomněl kuchař, že Darida má bezlepkovou dietu.

Zkrátka – kolem reprezentace je myšleno na naprosto všechno…

Tagy: Česká fotbalová reprezentace Euro 2016

Zdroje: ČTK