Euro má problémy s trávníky, stěžují si i domácí Francouzi. Pohroma, řekl jejich kouč

- Euro 2016 autor: knp

Evropský fotbalový šampionát ve Francii bojuje s bídnou kvalitou trávníků. Ty především kvůli silným dešťům z posledních dní nejsou v takovém stavu, v jakém je chce UEFA mít. Největší problém je v Marseille, ale nevyhovují ani povrchy na Stade de France na předměstí Paříže či v Lille. Shodou okolností všechny 3 arény, v nichž v základní skupině nastoupili domácí Francouzi.

Péče o trávníky mezi zápasy bohužel nepomáhá plochu stoprocentně obnovit

Péče o trávníky mezi zápasy bohužel nepomáhá plochu stoprocentně obnovit,zdroj: Profimedia.cz

Ve včerejším duelu se Švýcarskem v Lille (0:0) několikrát jejich hráči podklouzli, Paul Pogba dokonce 2x během jedné akce. Před zápasem navíc museli trénovat na jiném hřišti, aby hrací plochu co nejvíc ušetřili. Totéž museli před včerejším vzájemným duelem v Lyonu akceptovat Albánci a Rumuni.

Což rozzlobilo rumunského kouče Angela Iordaneska, podle kterého tím pořadatelé narušili harmonogram jeho týmu před utkáním. „Byl to pro nás velký problém. Trénink začal až v půl deváté večer, což znamená, že na hotel jsme se dostali pozdě a jedli jsme ještě později,“ kritizoval.

Kvalita trávníku na novém lyonském stadionu není kvůli silným dešťům dobrá, proto oba týmy musely po předzápasové tiskové konferenci nasednout znovu do autobusu a jet 20 minut na starý lyonský stadion Stade Gerland. Albánie trénovala jako první a její hráči s přesunem na jiný trávník neměli problém. „Pro nás je to v pořádku. Chápeme to,“ řekl brankář Etrit Berisha. Zrušen byl i trénink před sobotním duelem Islandu s Maďarskem v Marseille.

Kouč domácího týmu Didier Deschamps byl ze stavu trávníků nešťastný. „Už jsme to zažili před 2 lety na mistrovství světa v Brazílii. Pokud nemůžeme trénovat na stadionu, na němž potom hrajeme, je to problém,“ povzdechl si. Gólman a kapitán Francie Hugo Lloris se přidal. „Stav trávníků mě překvapil a netýká se to jen Lille. Třeba na Vélodrome v Marseille bylo vážně těžké hrát,“ poukázal na 2. zápas Francouzů ve skupině proti Albánii.

Kvalitu povrchů zhoršují neobvykle vydatné deště. Největší kritika míří na trávník na stadionu Vélodrome. Deschamps jej charakterizoval jako „pohromu“ a napadl rozhodnutí majitelů arény uspořádat na něm pár týdnů před šampionátem koncert hardrockové legendy AC/DC. „Pak nemůžete pořádně hrát, vede to k řadě technických chyb. Když jsem viděl fotky a videa toho, jak trávník vypadal po koncertu, myslel jsem, že to jsou záběry z jiného světa. Taková je síla Highway to Hell…“ uvedl v narážce na nejslavnější hit australské kapely.

Marseille

Stav trávníku v Marseille během duelu Francie s Albánií,zdroj:internet

UEFA je nespokojená s trávníky v Marseille, v Saint Denis a v Lille. A podle turnajového ředitele Martina Kallena pracuje na jejich zlepšení. K obhajobě organizátorů lze vedle nezvyklého počasí na červen přičíst i zvýšený počet zápasů, které na evropském šampionátu přišly s rozšířením počtu účastníků ze 16 na 24. Některé stadiony hostí během pár dnů 6 zápasů. „Trávníky by mohly být určitě lepší. Děláme, co je v našich silách, aby se to zlepšilo. Na letním turnaji prostě nepočítáte s tím, že bude tolik pršet,“ řekl Kallen.

Měsíc před ME byly deště dokonce tak silné, že severní Francii zasáhly největší povodně za poslední desetiletí. Čtvrteční zápas Severního Irska s Ukrajinou musel zase český rozhodčí Pavel Královec přerušit, neboť silný liják doprovázely i kroupy.

V Marseille došlo měsíc před začátkem turnaje k výměně trávníku, ovšem kvůli dešťům podle Kallena nestačil ideálně zakořenit. Rovněž nepomohla nová střecha na stadionu Vélodrome, která nepropouští příliš slunečních paprsků. Nejlepší povrch je podle Kallena na stadionech, které jsou vyloženě určené jen na fotbal, jako je Park princů v Paříži a Lens. Právě tam bude zítra česká reprezentace bojovat o postup ze skupiny s Tureckem.

V nejhorším případě jsou pořadatelé připraveni na urychlenou výměnu trávníku. V minulosti už takto zasáhli během ME 2008, kdy plochu ve švýcarské Basileji zničil přívalový déšť a musel být nahrazen celý trávník. „Ale do toho bychom se nechtěli pouštět. Takový krok je třeba si dobře promyslet,“ dodal Kallen.

Tagy: Euro 2016 Francouzská fotbalová reprezentace

Zdroje: Vlastní,ČTK