Chorvatsko těží především z umění středních záložníků. Pozor na jeho postupný útok!

- Euro 2016 autor: knp

Nejnebezpečnější zbraní chorvatských fotbalistů, kteří se dnes na mistrovství Evropy utkají s Českem, je vysoce kvalitní střed zálohy. Těží ze zkušeností, jež Luka Modrič, Mateo Kovačevič a Ivan Rakitič sbírají v dresech Realu Madrid resp. Barcelony. To Chorvatsku umožňuje hrát podobným stylem, jaký praktikuje dominantní Španělsko.

Luka Modrič (vlevo) a Ivan Rakitič (vpravo), 2 hlavní hvězdy Chorvatů

Luka Modrič (vlevo) a Ivan Rakitič (vpravo), 2 hlavní hvězdy Chorvatů,zdroj: Profimedia.cz

V leckom jeho hra vyvolává i jiné reminiscence. „Charakterizoval by ho slovy síla, tvořivost a inteligence. Ve středu hřiště má obrovskou kreativitu. Připomíná mi Plzeň z dob, kdy ji trénoval Pavel Vrba,“ řekl na nedávné konferenci v Praze předseda unie trenérů Verner Lička. „Přenášejí hru pomocí krátkých přihrávek. Chtějí ji mít pod kontrolou a dominovat. Proto dávají 60% gólů z postupných útoků,“ dodal.

Klíčovou postavou je v tomto stylu hry Modrič, který táhne i zálohu Realu Madrid. „To je výjimečný hráč. Především velmi efektivní. Raději bych ho měl ve svém týmu, než hrál proti němu," prohlásil Lička. „K tomu velmi dobře plní defenzivní úkoly. Konstruktivně odebírá míče,“ přidal bývalý trenér pražské Dukly Luboš Kozel.

Chorvatsko však disponuje velkou kvalitou i na jiných postech. V útoku jsou hvězdami Mario Mandžukič z Juventusu či Andrej Kramarič z Hoffenheimu. „Modrič je sice skvělý a dává ideální přihrávky, ale bez dobré nabídky od útočníků by to tak řešit nemohl. On ty hráče vidí, ale útočník musí mít ideální načasování náběhu,“ upozornil bývalý reprezentační útočník Milan Baroš.

Na křídlech pak září Ivan Perišič z Interu Milán a pravý bek Darijo Srna ze Šachtaru Doněck. „Perišič je vynikající hráč. Dává góly, přihrává. Ale to platí o celém týmu. Na 20 gólů měli 10 střelců a 9 různých hráčů si připsalo asistenci,“ podotkl Lička. „Srna je prototypem ofenzivního beka. Hodně používá centr z první. Střílený, po zemi za obranu. Málokdy vniká do vápna,“ dodal.

Právě pravá strana chorvatské defenzivy je ale kvůli Srnovým ofenzivním výpadům nejzranitelnější. „Srna se zapojuje vysoko do útoku, proto je třeba tyto křídelní prostory využívat při protiútocích,“ řekl kouč reprezentační jedenadvacítky Vítězslav Lavička.

Klíčem na překonání černého koně turnaje by měla být aktivita českých hráčů. „Chorvaté hrají dobře s týmy, které jsou hodně pasivní. Dovoluje jim to držet míč a kombinovat. Věřím, že i když jde o kvalitní tým, my s Chorvaty uspějeme,“ doufal sportovní ředitel pražské Sparty Jaroslav Hřebík.

Tagy: Česká fotbalová reprezentace Euro 2016 Chorvatská fotbalová reprezentace

Zdroje: ČTK