Chorvaté zaskočili španělské mistry Evropy a poslali je v osmifinále na Italy!

- Euro 2016 autor: knp

Už v osmifinále mistrovství Evropy se odehraje repríza boje o zlato z minulého šampionátu. Dlouho suverénní Španělsko totiž podlehlo v přímém duelu o vítězství ve skupině D Chorvatsku 1:2 a ze 2. místa půjde v dalším kole na vítěze „sousední“ skupiny E Itálii. Obhájci titulu proti Chorvatsku nedali penaltu, naopak sami inkasovali rozhodující gól v 87. minutě.

Ivan Perišič po rozhodující trefě do sítě Španělska

Ivan Perišič po rozhodující trefě do sítě Španělska,zdroj: Profimedia.cz

Přitom Španělé měli znovu velkou převahu. Chorvatům citelně chyběl zraněný středopolař Realu Madrid Luka Modrič a už v 7. minutě prohrávali. Silva poslal krásný pas za obranu Fábregasovi, který přehodil gólmana Subašiče, a míč do branky doklepl Morata. Připsal si 3. trefu na turnaji a připojil se v čele tabulky střelců k velšskému kanonýrovi Baleovi. Španělská reprezentace skórovala v každém z 9 utkání v základních skupinách na ME od roku 2008.

Chorvaté se ovšem brzy do zápasu vrátili. Rakitič ještě po váhavé rozehrávce gólmana De Gey zakončil obloučkem do břevna, další větší šance už trefou skončila. Po Perišičově centru zleva se prosadil útočník Fiorentiny Kalinič a ukončil 948 minut trvající neprůstřelnost Španělska v soutěžních utkáních. Gólman De Gea inkasoval v dresu národního týmu v soutěžním zápase vůbec poprvé.

V 70. minutě nařídil nizozemský rozhodčí Kuipers spornou penaltu po zákroku Vrsaljka na Silvu, jenže Ramos z ní gólmana Subašiče nepřekonal. Španělé neproměnili 4 z posledních 7 pokutových kopů na ME. „Byl to divný zápas, neboť jsme nejprve dominovali, pak jsme ale nedali penaltu. To je fotbal. Chorvaté dokázali skórovat z těch mála šancí, které měli. Musíme o tom přemýšlet tak, že jsme přesto postoupili, ačkoliv nás možná čeká obtížnější soupeř,“ řekl neúspěšný exekutor Ramos.

V závěru rozhodl po rychlém protiútoku a Kaliničově asistenci Perišič. Chorvatsko porazilo Španělsko po 22 letech. „Jsem hrdý. Domnívám se, že je pouze málo týmů, které mohou porazit Španělsko. Pomohl nám týmový duch, bojovali jsme do poslední minuty. Pokud budeme hrát takhle, můžeme se dostat daleko,“ mínil Perišič, jenž byl fanoušky zvolen hráčem zápasu. „Hráli jsme možná proti nejlepší reprezentaci na světě. Bojovali jsme a zasloužili si vyhrát. Náš výkon byl opravdu dobrý, takhle chceme pokračovat,“ doplnil další záložník Ivan Rakitič.

Trenér poražených Del Bosque moc velkou radost neměl. „Máme čas analyzovat, co pro nás bude znamenat zápas s Itálií. Není to cesta, kterou jsme chtěli jít, ale to je fotbal,“ pokrčil rameny.

Mistři světa dali Severnímu Irsku jediný gól

Němci porazili Severní Irsko a ovládli tabulku skupiny C. Úřadující mistři světa si zajistili přímý postup do osmifinále stejně jako o skóre druhé Polsko, které tvoří se Švýcarskem druhou známou osmifinálovou dvojici.

Trápení v útoku Německa pokračuje. Kanonýr Müller měl v úvodu 3 šance, ale nejprve ho vychytal brankář McGovern, poté mířil vedle a pak trefil tyč. V zápase na ní ztroskotal i později. V další příležitosti se německý útočník objevil po necelé půlhodině hry, místo střely ale přidržel míč, přihrál Gómezovi, a ten otevřel skóre. Za reprezentaci se tak trefil v soutěžním utkání poprvé od června 2012. „V poločase jsme měli vést klidně 4:0. Ve vyřazovací části by nás tohle mohlo mrzet. Tam musíme šance proměňovat a ne si takhle zahrávat,“ zlobil se německý trenér Joachim Löw.

S obranou mohl být spokojen: Severní Irsko si žádnou příležitost nevypracovalo a Němci tak uhájili čisté konto i ve 3. utkání na šampionátu. Totéž platí o Polácích, kteří však dali ve 2 zápasech v součtu pouhé 2 branky. Přineslo jim to 7 bodů…

A po hubené výhře nad Ukrajinou 1:0 se radují z historického postupu ze skupiny ME. Jediný gól vstřelil v 54. minutě v poločase střídající Jakub Blaszczykowski. Jedna z polských hvězd dnes překvapivě začala jen na lavičce.

Ale když do 2. půle záložník Dortmundu přišel, hru Polska ihned rozhýbal. A po 9 minutách na hřišti dokonce sám skóroval. Po standardní situaci rozehrané nakrátko ho našel Milik ve vápně zcela volného, Blaszczykowski se ještě kličkou uvolnil do středu a levačkou poslal míč přesně ke vzdálenější tyči.  Podílel se tak na posledních 4 gólech Polska na evropských šampionátech: 2 dal a na 2 nahrál. „Máme radost z výhry a postupu. Ukrajina nám to ale dost ztížila,“ řekl.

Ukrajina po 2 prohrách 0:2 měla už před zápasem jistotu, že pro ni turnaj končí. Trenér Michajlo Fomenko už také oznámil, že po zápase složí funkci. „Výsledek je pro nás špatný, což má více důvodů. V kabině žádný problém nebyl, všichni makali a drželi při sobě. Spíš to byla věc psychiky. Možná ještě na tuto úroveň nemáme správně nastavenou mentalitu,“ přemítal záložník Ruslan Rotan.

Dnešní výsledky na ME přinesly postup také Slovensku, Severnímu Irsku a Maďarsku, které závěrečný zápas ve skupině teprve čeká. Do osmifinále už prošly díky prvním 2 místům ve skupinách Francie se Švýcarskem, Wales s Anglií, Německo s Polskem, Chorvatsko se Španělskem a Itálie.

Jisté už je i to, že mezi 4 nejlepší týmy na 3. místech, které projdou do osmifinále, se vejdou Slovensko se Severním Irskem. Další 2 postupové pozice momentálně drží Turecko s Albánií, ale ještě je mohou předehnat týmy ze skupin E a F. Maďarsko už má jistotu, že pokud spadne na 3. místo skupiny F, bude mu to stačit.

Výsledky:

Skupina C:

Paříž/Park princů: Severní Irsko – Německo 0:1 (0:1)

Branka: 30. Gómez. Rozhodčí: Turpin – Cano, Danos (všichni Fr.). Bez karet. Diváci: 44.125.

Severní Irsko: McGovern – Hughes, McAuley, Cathcart, J. Evans – Ward (70. Magennis), C. Evans (84. McGinn), Davis, Norwood, Dallas – Washington (59. Lafferty). Trenér: O'Neill.

Německo: Neuer – Kimmich, Boateng (76. Höwedes), Hummels, Hector – Özil, Khedira (69. Schweinsteiger), Müller, Kroos, Götze (55. Schürrle) – Gómez. Trenér: Löw.

Marseille: Ukrajina – Polsko 0:1 (0:0)

Branka: 54. Blaszczykowski. Rozhodčí: Moen – Haglund, Andas (všichni Nor.). ŽK: Rotan, Kučer – Kapustka. Diváci: 58.874.

Ukrajina: Pjatov – Fedeckij, Chačeridi, Kučer, Butko – Rotan, Stěpaněnko – Jarmolenko, Zinčenko (73. Kovalenko), Konopljanka – Zozulja (90.+2 Tymoščuk). Trenér: Fomenko.

Polsko: Fabiaňski – Cionek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk – Zielinski (46. Blaszczykowski, Krychowiak, Jodlowiec, Kapustka (71. Grosicki) – Milik (90.+2 Starzyňski), Lewandowski. Trenér: Nawalka.

Skupina D:

Bordeaux: Chorvatsko – Španělsko 2:1 (1:1)

Branky: 45. Kalinič, 87. Perišič – 7. Morata. Rozhodčí: Kuipers – Van Roekel, Zeinstra (všichni Niz.). ŽK: Rog, Vrsaljko, Srna, Perišič (všichni Chorv.). Diváci: 37.245.

Chorvatsko: Subašič – Srna, Čorluka, Jedvaj, Vrsaljko – Rog (82. Kovačič), Badelj – Perišič (90.+4 Kramarič), Rakitič, Pjaca (90.+2 Čop) – Kalinič. Trenér: Čačič.

Španělsko: De Gea – Juanfran, Piqué, Ramos, Alba – Fábregas (84. Alcántara), Busquets, Iniesta – Silva, Morata (67. Aduriz), Nolito (60. Soriano). Trenér: Del Bosque.

Tagy: Euro 2016 Chorvatská fotbalová reprezentace Německá fotbalová reprezentace Polská fotbalová reprezentace Španělská fotbalová reprezentace Severoirská fotbalová reprezentace Ukrajinská fotbalová reprezentace