Buďte bezelstní jako holubice a obezřetní jako hadi, četl hráčům z bible kouč vítězů

- Euro 2016 autor: knp

K úspěchu ve finále mistrovství Evropy pomohl Portugalcům mimo jiné i proslov jejich trenéra Fernanda Santose. Už 61letý kouč v něm hráčům citoval pasáže z bible. Zabralo to. Jeho svěřenci v Paříži porazili Francii 1:0, přestože od 25. minuty hráli bez své největší hvězdy Ronalda, který musel kvůli problémům s kolenem střídat.

Fernando Santos měl v zádech také slušnou podporu

Fernando Santos měl v zádech také slušnou podporu,zdroj: Profimedia.cz

Santos přečetl na úvod tiskové konference svůj proslov k hráčům, který zakončil citátem Matouše z bible: „Buďte bezelstní jako holubice a obezřetní jako hadi.“ Ronaldo si však zřejmě vzal k srdci jen tu první polovinu a následkem zranění po pár minutách finále dohrál.

Po ošetření se však vrátil na lavičku, kde burcoval spoluhráče. A Santos jej za to velebil. „Náš kapitán toho pro nás udělal hrozně moc. Na turnaji byl často kritizován, ale ukázal, že je skvělý týmový hráč,“ prohlásil. „Po zranění se 2x pokusil vrátit na trávník, udělal pro to všechno, co bylo v lidských silách, ale prostě to nešlo,“ dodal.

I jeho přítomnost v kabině podle něj byla důležitá. „Podporoval ostatní a pomáhal i mně. Říkal, že dnes je náš den, věřil tomu stejně jako já,“ přidal Santos, jenž zahájil působení u portugalské reprezentace před 2 lety právě zápasem s Francií. A od té doby neprohrál jediné ze 14 utkání! „Neustále jsem hráčům zdůrazňoval, že sice mají talent, ale že jestli chtějí titul, musejí víc běhat, bojovat a soustředit se než soupeři,“ prohlásil. „Portugalci mají někdy málo sebevědomí, sám jsem to několikrát zažil, ale teď mi uvěřili, že tady můžou zvítězit,“ prozradil.

K vyšší instanci se obracel také stoper Pepe, jenž po zraněném Ronaldovi převzal kapitánskou pásku. „Nebylo to snadné, protože jsme přišli o hráče, který umí rozhodovat zápasy. Bůh ale odměňuje velké válečníky a my jsme na hřišti bojovali jako lvi,“ prohlásil obránce Realu Madrid, jenž byl vyhlášen nejlepším hráčem finále.

Vlajky nových šampionů vlály až daleko v Asii

Triumf Portugalců se slavil až na opačné straně zeměkoule – ve Východním Timoru. Bývalá portugalská kolonie stále projevuje sounáležitost (ostatně jazyk této země z portugalštiny hodně vychází) a stovky lidí vyrazily slavit titul do ulic. Lidé jezdili po hlavním městě Dili, troubili, mávali přitom portugalskými vlajkami a fotkami největší hvězdy šampionů Cristiana Ronalda.

„Portugalci a Timořané jsou jednotní. Jen se podívejte, jak slavíme. To vypovídá o všem,“ řekl portugalský učitel žijící v Dili. „Díky Portugalsku jsme nezávislá země, Portugalsko máme velmi rádi,“ dodal jeden z fanoušků v ulicích.

Východní Timor, stát v souostroví Malé Sundy u Indonésie, byl 3 století portugalskou kolonií, než v roce 1975 vyhlásil samostatnost. Ta byla oficiálně uznána až v roce 2002, důležitý podpis pod to přidalo právě Portugalsko.

Triumf jeho týmu tak dal tamním obyvatelům fotbalovou radost, kterou sami často nezažijí. Národní tým Východního Timoru je v žebříčku až na 177. místě z 209 členských zemí FIFA. Na velký turnaj se nikdy nedostal a hned tak nedostane. V probíhající kvalifikaci na mistrovství světa například prohrál se Saúdskou Arábií 0:10…

Tagy: Euro 2016 Portugalská fotbalová reprezentace

Zdroje: Vlastní,ČTK