Bratři Xhakové budou odpoledne psát historii. Jeden za Švýcary, druhý za Albánii

- Euro 2016 autor: knp

Dnešek se na fotbalovém mistrovství Evropy ponese ve znamení velkých premiér. Tu týmovou si odbydou Velšané, Slováci a Albánci, kteří dosud nikdy na evropském šampionátu nestartovali. V dresu posledně jmenovaných pak vyběhne na hřiště Taulant Xhaka a postaví se proti svému mladšímu bratru Granitovi, jenž reprezentuje Švýcarsko. Bude to první bratrský souboj v historii ME.

Bratři Xhakové: vlevo Švýcar Granit, vpravo Albánec Taulant.

Bratři Xhakové: vlevo Švýcar Granit, vpravo Albánec Taulant.,zdroj: Profimedia.cz

Daleko slavnější je 23letý Granit, který před 2 týdny přestoupil z Mönchengladbachu za 45 milionů eur (1,2 miliardy korun) do Arsenalu. „Pro naši rodinu to bude hodně zvláštní zápas,“ prohlašuje. „Už jsme to doma probírali, hrát proti sobě je to poslední, co bychom si přáli. Ale už jsme proti sobě kdysi nastoupili, když jsem byl v Basileji a brácha v Curychu,“ dodává.

Už ligový zápas mu příliš nebyl příjemný, co teprve na Euru… „Vzpomínám si, že to byl hodně zvláštní pocit. Ale nedá se nic dělat. Oba se na zápas těšíme, jsme profesionálové, takže náš vztah utkání nijak neovlivní,“ vykládá.

A vysvětluje, proč reprezentuje Švýcarsko a jeho o 2 roky starší bratr Albánii. „Oba jsme se narodili a vyrostli ve Švýcarsku. V Albánii jsem byl poprvé ve 12 letech a od té doby tam jezdím pravidelně za prarodiči,“ uvedl Granit. „Ale albánský tým o mě nikdy nejevil zájem, zatímco Švýcarsko ano. U bratra to bylo obráceně,“ prohlásil.

A jeho starší sourozenec přichází s originálním receptem, jak se bratrskému souboji vyhnout. „Nejlepší by bylo, kdybychom po 2 minutách vyletěli ze hřiště. Pak by bylo všechno jednodušší,“ navrhuje.

Komu budou fandit jejich rodiče? „Budou přímo na stadionu a naštěstí oba mají 2 ruce. Takže jednou budou držet palce Švýcarsku a druhou Albánii,“ přibližuje s úsměvem Granit.

Aby propojení obou celků před vzájemným zápasem nebylo málo, Švýcarsko má na soupisce celkem 5 hráčů s albánskými kořeny. Behrami, Mehmedi a Shaqiri mají kosovsko-albánské kořeny, zatímco Dzemaili čistě albánské. Stejný počet hráčů soupeře se však v zemi dnešního soupeře narodil a další 4 pod Alpami strávili značnou část dětství. První skupinu tvoří Abrashi, Ajeti, Basha, Gashi a Veseli, druhou Aliji, Cana, Kukeli a Lenjani.

Tagy: Euro 2016

Zdroje: ČTK