Bitva o evropský trůn: Bude silnější příběh Francie, nebo ten Ronaldův?

- Euro 2016 autor: knp

Dnes večer se rozhodne o nástupci Španělů na trůnu pro fotbalové mistry Evropy. Jejich 8leté panování ukončí buď domácí Francie s rozjetým kanonýrem Griezmannem, nebo Portugalsko, v jehož dresu sní nejlepší fotbalista planety Ronaldo o premiérové trofeji s národním týmem. Francie by se případným 3. titulem (po letech 1984 a 2000) vyrovnala těm dosud nejúspěšnějším: Španělsku (2008 a 2012) a Německu (1972 a 1996).

Trofej pro evropské šampiony čeká na nového majitele

Trofej pro evropské šampiony čeká na nového majitele,zdroj: Profimedia.cz

Portugalci ještě nikdy žádný velký seniorský turnaj nevyhráli. Evropskému zlatu byli blízko v roce 2004, tehdy ale na domácí půdě podlehli ve finále Řecku 0:1, což bylo pro tehdejší zlatou generaci 2násobných mistrů světa do 20 let (1989 a 1991) velké zklamání. Už tehdy u toho byl současný kapitán Cristiano Ronaldo, který má nyní velmi blízko k tomu, aby se mu povedlo to, na co nedosáhly portugalské legendy Eusébio či Luis Figo.

Tahoun Realu Madrid na zmíněné Euro vzpomíná s nostalgií. „V roce 2004 mi bylo 18, byl to můj 1. velký turnaj. Nyní jsme opět ve finále, doufám, že tentokrát vyhrajeme. Tento tým si to zaslouží, já si to zasloužím, fanoušci si to zaslouží,“ prohlásil. „Mnoho lidí nevěřilo, že se do finále dostaneme, ale nám se to povedlo. O to víc jsem hrdý,“ dodal portugalský kanonýr, který se v případě gólového úspěchu stane nejlepším střelcem historie ME. Dosud se dělí o 1. místo s Michelem Platinim.

Ronaldo už 3x vyhrál Ligu mistrů, 3x se stal nejlepším hráčem světa. Jediné, co mu ve sbírce chybí, je úspěch s národním týmem. „Doufám, že po finále se budeme smát nebo budeme plakat slzy štěstí. Vždycky jsem chtěl s reprezentací získat nějakou trofej. Chybí nám kousek a věřím, že to dokážeme,“ prohlásil 31letý hráč.

Portugalsko však čeká na vítězství nad Francií už 10 zápasů. Naposledy se mu to povedlo v roce 1975, tedy 10 let předtím, než se Ronaldo narodil… Od té doby 10x prohrálo, z toho 2x v prodloužení. Francie k tomu umí využívat role pořadatele velkých turnajů, doma ovládla mistrovství Evropy 1984 i mistrovství světa 1998.

Griezmann je k nezastavení, Santos s Portugalskem ještě neprohrál

Nyní je blízko dalšímu triumfu. „Snili jsme o tom, že si zahrajeme 10. července, a nyní jsme skutečně ve finále. Čeká nás ten nejdůležitější krok, všichni toužíme po titulu. Ale to i Portugalsko,“ podotkl francouzský útočník Antoine Griezmann, který je se 6 góly nejlepším střelcem šampionátu a 1. hráčem od roku 1984, který dal během jediného Eura víc než 5 branek.

Francii může k titulu dovést trenér Didier Deschamps, jenž jako hráč zažil triumfy na MS 1998 i ME 2000. „Mohu se s hráči podělit o své zkušenosti. Už nyní jsem ale na ně pyšný, sám vím, jak je těžké se do finále dostat. Získat trofej ve francouzském dresu pro mě byl vždy ten největší zážitek a byl bych moc rád, aby to zažili i mí hráči,“ řekl.

Jeho portugalský protějšek Fernando Santos před 21 měsíci odstartoval působení u národního týmu právě zápasem s Francií, kruh se uzavírá… „Před 2 lety jsem proti Francouzům vedl svůj 1. zápas u reprezentace mé země a naším cílem bylo finále mistrovství Evropy,“ prohlásil. „Všechno nám naštěstí vyšlo,“ vyzdvihl kouč, který u týmu nahradil Paula Benta.

Pod jeho vedením Portugalsko vypadlo na předloňském MS v Brazílii už v základní skupině, a když do kvalifikace Eura vstoupilo prohrou 0:1 s Albánií, Bento odstoupil. Reprezentaci dostal za úkol pozvednout Santos, který získal titul s Portem a na zmíněném světovém šampionátu dovedl Řecko k historickému postupu do play off.

S Řeckem navíc už na Euru v roce 2012 prošel do čtvrtfinále, úspěchu s Portugalskem si však cení mnohem víc. „Finále bude vrcholem mé dosavadní kariéry. Bude to o rodné zemi, vlajce, rodině a přátelích,“ dodal emocionálně.

Francie je v roce 2016 neporažena – nastoupila k 10 zápasům, Portugalsko zase pod Santosem neprohrálo ani v jednom ze 13 soutěžních duelů, které pod ním absolvovalo. Čí série po dnešním večeru vydrží?

Tagy: Euro 2016 Francouzská fotbalová reprezentace Portugalská fotbalová reprezentace

Zdroje: ČTK