Bitva gigantů: Němci a jejich modré trauma. Na velké akci s Italy pokaždé vypadli

- Euro 2016 autor: knp

Jsou sice úřadujícími mistry světa, ale stačí před nimi vyslovit jedno jméno a jejich sebevědomí letí k nule. Itálie. Nejméně oblíbený soupeř německých fotbalistů se proti nim postaví i ve večerní (21.00) bitvě gigantů ve čtvrtfinále evropského šampionátu ve Francii.

Mario Gómez (vpravo) po neproměněné šanci v semifinále minulého Eura

Mario Gómez (vpravo) po neproměněné šanci v semifinále minulého Eura,zdroj: Profimedia.cz

A Özil a spol. už jsou možná v podvědomí na cestě domů. Vždyť Němci tým „squadry azzurry“ nedokázali na velkých turnajích porazit ani v jednom z 8 (!) soutěžních duelů a na minulém ME s ním prohráli v semifinále 1:2. V polovině případů Italové připravili dnešnímu soupeři vyřazení v závěrečných fázích šampionátů.

Vedle minulého Eura vyhráli také v semifinále MS 2006 na německé půdě 2:0 v prodloužení a na MS uspěli proti velkému rivalovi i ve finále 1982 a semifinále 1970. V posledním vzájemném souboji na konci března v přípravě zvítězili Němci 4:1 a Italy tak zdolali poprvé od roku 1995. Jenže to byla příprava. „Stále máme s Italy nevyřízené účty,“ podotkl německý trenér brankářů a bývalý dlouholetý reprezentant Andreas Köpke.

Němci v osmifinále hladce porazili Slováky 3:0 a jako jediní na turnaji ještě neinkasovali. Ve formě je ale také Itálie, která po téměř bezchybném výkonu vyřadila v předešlém zápase po výhře 2:0 obhájce titulu Španělsko. „Nejsou to Italové, které normálně známe. Nejsou zaměřeni pouze na obranu, hrají velmi dobře i dopředu. Všichni je před Eurem odepisovali, ale oni znovu ukázali, že mohou vyhrát turnaj. Myslím, že uvidíme zápas ve velkém tempu,“ mínil německý kouč Joachim Löw.

Italové, finalisté minulého Eura, považují soupeře za favorita. „Nemůžete se na zápas připravovat tak, že když Itálie vyhrála nad Německem v minulosti, vyhraje znovu. Hned po zápase se Španěly jsme začali pracovat na přípravě na Němce, sledovali jsme video a snažili se najít slabá místa, kterých soupeř moc nemá. Fakta hovoří jasně: jsou to světoví šampioni, vyhráli spoustu zápasů…“ řekl záložník Alessandro Florenzi.

Italský trenér Antonio Conte řeší, jak poskládat střed zálohy. Kvůli karetnímu trestu totiž vypadl Thiago Motta a start Daniele De Rossiho je kvůli zranění velmi nejistý. „Máme tu 23 hráčů a musíme si nějak poradit. Německo je nejlepším týmem šampionátu, je o kus nad ostatními. Možná budeme potřebovat předvést něco absolutně mimořádného, protože jen něco mimořádného nemusí stačit. Bude to možná ještě těžší než se Španělskem. Ale víme, že když jde do tuhého, umíme zareagovat,“ uvedl Conte.

Tagy: Euro 2016 Německá fotbalová reprezentace Italská fotbalová reprezentace

Zdroje: ČTK