A další exit! Anglie na Euru senzačně skončila na Islandu, její kouč hned odstoupil

VIDEO - Euro 2016 autor: knp

Anglie během pár dnů po brexitu poznala, že existuje ještě bolestnější odchod z evropského společenství. V osmifinále kontinentálního šampionátu totiž její fotbalisté senzačně vypadli s Islandem po porážce 1:2. A kouč Roy Hodgson okamžitě po utkání složil funkci. Islanďané postoupili při 1. účasti na velkém turnaji rovnou do čtvrtfinále, v něm se nejmenší účastník ME v historii utká v neděli s domácí Francií.

Kolbeinn Sigthórsson slaví 2. trefu v anglické síti

Kolbeinn Sigthórsson slaví 2. trefu v anglické síti,zdroj: The Sun/News Syndication

Zápas přitom pro Anglii nemohl začít lépe. Do základní sestavy se vrátil kapitán Rooney a byl to právě on, kdo už v 5. minutě otevřel skóre. Přesnou ranou k pravé tyči proměnil penaltu po faulu brankáře Halldórssona na sprintujícího Sterlinga.

Jenže vedení Anglii vydrželo jen několik vteřin – po dlouhém autu, typické islandské akci, se k míči dostal stoper Ragnar Sigurdsson a vyrovnal. „Je to 2. nebo 3. gól, co jsme dali po dlouhém vhazování. Je to jedna z našich zbraní, nemělo by to být překvapení,“ uvedl střelec. „Soupeř si myslel, že to bude procházka růžovou zahradou. Angličané začali dobře, ale pak jsme je zaskočili rychlým obratem. Jsou sice dobří, začali ovšem panikařit. A jak všichni víte, Islandu se nedávají góly snadno,“ dodal Sigurdsson s úsměvem.

Severský nováček šel vzápětí do vedení. V 18. minutě po povedené kombinaci vystřelil z hranice vápna Sigthórsson, a i když si gólman Hart na míč sáhl, ten se pomalu dokutálel za čáru. Vyrovnat mohl chvíli nato Kane, ale jeho ránu pod břevno vytáhl brankář Halldórsson.

Teď už náš tým nic nezastaví, tvrdí islandský kouč

Také ve 2. poločase měla Anglie víc ze hry, ale nedokázala si poradit s organizovanou obranou soupeře, a tak měl první vážnou šanci Island. V 55. minutě se po rohovém kopu dostal k míči Ragnar Sigurdsson, ale nůžkami poslal míč přímo do Hartovy náruče.

Trápení favorita pokračovalo a nepomohl ani příchod Vardyho, jehož únik na poslední chvíli zastavil milimetrovým skluzem skvěle hrající Ragnar Sigurdsson. Z brejku naopak mohl 8 minut před koncem rozhodnout Gunnarsson, Harta však nepřekonal.

Anglie, která na výhru ve vyřazovacích bojích velkých turnajů čeká už od roku 2006 (!), se pak na nic nezmohla. A její trenér Roy Hodgson pár minut po utkání odstoupil z funkce. „Mrzí mě, že to končí takhle, ale tak to v životě občas chodí. Po mistrovství mi stejně končila smlouva, přišel čas, aby se mladého, hladového a velmi talentovaného týmu ujal někdo jiný,“ přidal 68letý kouč, který vedl Anglii od května 2012, kdy nahradil Fabia Capella.

Tehdy přišel k týmu krátce před ME v Polsku a na Ukrajině, na němž s týmem vypadl ve čtvrtfinále. Na předloňském MS v Brazílii skončil s reprezentací už v základní skupině bez vítězného zápasu. „Výsledek je obrovské zklamání, stejně jako vyřazení. Měli jsme na víc, nedošli jsme tak daleko, jak jsem si představoval. Takový konec je prostě nepřípustný,“ lamentoval. „Ale na odvedenou práci jsem pyšný. Převzal jsem tým s průměrným věkem přes 30 let – a teď měla Anglie nejmladší mužstvo na turnaji.“

Island se postaral o jednu z největších senzací v historii Eura. Zároveň jeho trenéři překvapili ledovým klidem, s jakým duel prožívali. „Oproti zápasu s Rakouskem jsem byl v pohodě,“ připomněl jeden z nich Heimir Hallgrímsson postupovou výhru v posledním utkání v základní skupině. „Kdyby mi někdo před pár lety řekl, že budeme ve čtvrtfinále, nevěřil bych mu. Teď už ale tenhle tým nic nezastaví,“ prohlásil.

Výsledek – osmifinále:

Nice: Anglie – Island 1:2 (1:2)

Branky: 5. Rooney z pen. – 6. R. Sigurdsson, 18. Sigthórsson. Rozhodčí: Skomina – Praprotnik, Vukan (všichni Slovin.). ŽK: Sturridge – G. Sigurdsson, Gunnarsson. Diváci: 33.901.

Anglie: Hart – Walker, Cahill, Smalling, Rose – Alli, Dier (46. Wilshere), Rooney (86. Rashford) – Sturridge, Kane, Sterling (60. Vardy). Trenér: Hodgson.

Island: Halldórsson – Sävarsson, Árnason, R. Sigurdsson, Skúlason – Gudmundsson, G. Sigurdsson, Gunnarsson, Bjarnason – Sigthórsson (78. E. Bjarnason), Bödvarsson (89. Traustason). Trenéři: Lagerbäck a Hallgrímsson.

Tagy: Euro 2016 Anglická fotbalová reprezentace Islandská fotbalová reprezentace