Ronaldo vyrovnal rekord a posunul Portugalsko po 12 letech do finále ME

VIDEO - Euro 2016 autor: knp

Dlouhých 5 zápasů čekali na mistrovství Evropy na výhru. Nakonec ji Portugalci přivítali v semifinále proti Walesu, který porazili 2:0. A po 12 letech se radují z postupu do boje o zlato z Eura. O góly se postaraly jejich největší hvězdy: Cristiano Ronaldo a Nani. Soupeř pro ně vzejde ze zítřejšího semifinále Německo – Francie. Hvězdný kapitán vítězů Ronaldo vyrovnal 9. gólem na ME rekord Francouze Michela Platiniho.

Vítězné gesto Cristiana Ronalda

Vítězné gesto Cristiana Ronalda,zdroj: Profimedia.cz

Oba týmy postrádaly několik opor. Velšané disciplinárně potrestané obránce Daviese a záložníka Ramseyho, na straně Portugalska nemohl nastoupit vykartovaný středopolař William Carvalho a zraněný stoper Pepe.

Opatrný 1. poločas příliš krásných akcí nepřinesl. Pár však přece. V 19. minutě se Bale uvolnil po rohu a vystřelil nad břevno, pak velšský útočník svůj 50metrový únik zakončil střelou doprostřed branky. Baleův spoluhráč z Realu Madrid Ronaldo těsně před pauzou v záklonu hlavičkoval nepřesně.

Portugalský kanonýr se dočkal 5 minut po změně stran. Po rohovém kopu vyskočil nad beka Chestera a hlavou míč nechytatelně umístil pod břevno. Už za 3 minuty zdvojnásobil vedení Nani, který tečoval Ronaldovu střelu mimo dosah brankáře Hennesseyho. Oba portugalští útočníci se na letošním ME trefili potřetí.

„Doufám, že i po finále se budeme usmívat a plakat radostí. Vždycky jsem říkal, že mým snem je vyhrát s Portugalskem trofej. Jsme blízko a já věřím, že uspějeme,“ přál si Ronaldo. „Nemůžeme si vybírat finálového soupeře. Musíme si věřit a hrát nejlepší fotbal, který dokážeme,“ doplnil Nani.

Ronaldo málem přidal další gól, ale jeho povedený přímý kop skončil na horní síti. Hennesseyho chybu pak nepotrestal Mário a dorážku z nadějné pozice poslal vedle. Britský tým hru hodně otevřel, ale až na Baleovy střely z dálky se k ničemu nedostal.

Portugalci kontrolovali hru a dál se dostávali do zakončení. Danilův pokus Hennessey stihl zastavit těsně před brankovou čarou a Ronaldo svůj únik zakončil jen střelou do boční sítě. Portugalce to však mrzet nemuselo…

Velšané tak svůj sen být 1. nováčkem ve finále nenaplnili. „První branka byla klíčová. Když v semifinále mistrovství Evropy s Portugalskem ztratíte na 5 minut koncentraci, přijde trest. Po 1. gólu už jsme se skutečně nedostali do zápasu,“ konstatoval trenér poražených Chris Coleman.

„Snažili jsme se vrátit do hry a bojovali jsme až do poslední vteřiny. Jsme zklamaní, protože to bylo blízko. Ale nechali jsme na hřišti všechno. Musíme být hrdí, dokázali jsme toho tady hodně,“ zdůraznil Gareth Bale.

Výsledek – semifinále:

Lyon: Portugalsko – Wales 2:0 (0:0)

Branky: 50. Ronaldo, 53. Nani. Rozhodčí: Eriksson – Klasenius, Wärnmark (všichni Švéd.). ŽK: Alves, Ronaldo – Allen, Chester, Bale. Diváci: 55.679.

Portugalsko: Patrício – Cédric, Bruno Alves, Fonte, Guerreiro – Danilo – Mário, Sanches (74. Gomes), Silva (79. Moutinho) – Nani (86. Quaresma), Ronaldo. Trenér: Santos.

Wales: Hennessey – Chester, A. Williams, Collins (66. J. Williams) – Gunter, Ledley (58. Vokes), King, Allen, Taylor – Bale – Robson-Kanu (63. Church). Trenér: Coleman.

Tagy: Euro 2016 Portugalská fotbalová reprezentace Velšská fotbalová reprezentace