Polský střelec selhal při penaltě. V semifinále jsou Portugalci, i když ještě na ME nevyhráli

VIDEO - Euro 2016 autor: knp

Prvními semifinalisty ME ve Francii jsou Portugalci a zahrají si jej na 4. z posledních 5 evropských šampionátů. A to přesto, že na turnaji ještě v základní hrací době ani jednou nevyhráli. Ve čtvrtfinále v Marseille udolali Polsko až na penalty, když v rozstřelu jako jediný selhal Jakub Blaszczykowski. Po 90 minutách i prodloužení skončil zápas nerozhodně 1:1. Portugalce čeká vítěz zápasu mezi Walesem a Belgií. Poláci po osmifinálové výhře na penalty nad Švýcarskem tentokrát střelbu pokutových kopů nezvládli a na premiérové semifinále Eura nedosáhli.

Rozhodující moment utkání: penaltu Jakuba Blaszczykowského zastavuje Rui Patrício,zdroj: Profimedia.cz

Utkání předcházela minuta ticha za oběti teroristických útoků na istanbulském letišti, při které diváci tleskali. Poláci začali souboj neporažených týmů letošního Eura ještě lépe než osmifinále proti Švýcarům, v němž otevřeli skóre v 39. minutě. Tentokrát se dostali do vedení už v 2. minutě. Grosicki po zaváhání portugalského beka Cédrica postupoval ze strany k brance a jeho přízemní centr uklidil z pozice okolo penalty z první k tyči kanonýr Lewandowski.

Útočník Bayernu Mnichov svým premiérovým gólem na turnaji ukončil střelecké trápení v reprezentaci, které trvalo 7 utkání. Zároveň se v čase 1.40 postaral o 2. nejrychlejší branku v historii Eura po Rusovi Dmitriji Kiričenkovi, jenž se v roce 2004 trefil proti Řecku po 67 sekundách hry.

Portugalcům se však ještě do přestávky povedlo vyrovnat. Mladík Sanches si narazil před vápnem s Nanim a s pomocí jemné Krychowiakovy teče umístil balon přesně k tyči. Při 9. startu za portugalskou reprezentaci tak oslavil premiérový gól a zároveň se v 18 letech a 317 dnech stal 3. nejmladším autorem branky na Euru a vůbec nejmladším ve vyřazovacích bojích.

V základní sestavě reprezentace přitom nastoupil poprvé v kariéře. Za šanci se odvděčil vrchovatě. Vedle branky proměnil i penaltu v rozhodujícím rozstřelu a byl podruhé za sebou vyhlášen hráčem utkání. Nejvíc si cenil gólu. „Byl to nádherný moment pro tým i pro mě, že jsem dokázal skórovat. Byla to ta nejlepší chvíle pro můj první gól,“ řekl.

Po změně stran byli Portugalci v ofenzivě nebezpečnější, ale žádný z náznaků šancí nedotáhli. I jejich 5. zápas na letošním Euru tak po 90 minutách skočil nerozhodně a celkem po základní hrací době remizovali na evropských šampionátech pošesté za sebou! Druhé prodloužení za sebou čekalo i Polsko, které minule vyřadilo Švýcary až na penalty.

Povedený večer Sanches korunoval v penaltovém rozstřelu. Ukázal velké sebevědomí, nebál se jít hned ve 2. sérii po kapitánovi Cristianu Ronaldovi a svůj pokus suverénně proměnil. „Trenér se ptal, kdo chce jít kopat. Cristiano byl první a já jsem řekl, že bych šel po něm. Trenér mi věřil a já jsem si byl jistý, proto jsem šel. Přemýšlel jsem jen o tom, že dám gól. Byl jsem klidný, udělal jsem to, co dělám vždycky, vybral si stranu a poslal to tam,“ radoval se.

Opačné pocity měl se 2 trefami nejlepší polský střelec na turnaji Blaszczykowski. Všichni byli bezchybní až do 4. série, v níž on nechal vyniknout brankáře Patrícia a následně zpečetil portugalský postup Quaresma. V historii Eura tak stále žádný tým nedokázal 2x vyhrát penaltové rozstřely po sobě.

Portugalsko jako 1. tým v historii ME došlo do semifinále, aniž by v základní hrací době vyhrálo zápas. „Lidé nás kritizují, ale nás to nezajímá, protože jsme v semifinále. Nechali jsme na hřišti všechno a kritika nás jen posílí. Za to, jak jsme tvrdě pracovali, si tohle štěstí zasloužíme,“ řekl Sanches.

Poláci naopak na turnaji jedinkrát neodešli poraženi, přesto jedou domů. „Je rozhodně těžké smířit se s vyřazením, když jsme ani jednou neprohráli. Hráči do toho dali srdce, ale nakonec byl šťastnější soupeř,“ řekl jejich trenér Adam Nawalka. „Musíme se ale na to dívat optimisticky směrem k budoucnu. Udělali jsme velký krok dopředu a tato zkušenost nám jen pomůže,“ dodal.

Výsledek – čtvrtfinále:

Marseille: Polsko – Portugalsko 1:1 (1:1, 1:1), 3:5 na pen.

Branky: 2. Lewandowski – 33. Sanches. Penalty proměnili: Lewandowski, Milik, Glik – Ronaldo, Sanches, Moutinho, Nani, Quaresma. Neproměnil: Blaszczykowski. Rozhodčí: Brych – Borsch, Lupp (všichni Něm.). ŽK: Jedrzejczyk, Glik, Kapustka – Silva, W. Carvalho. Diváci: 62.940.

Polsko: Fabiaňski – Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk – Blaszczykowski, Krychowiak, Maczyňski (98. Jodlowiec), Grosicki (82. Kapustka) – Milik, Lewandowski. Trenér: Nawalka.

Portugalsko: Patrício – Cédric, Pepe, Fonte, Eliseu – W. Carvalho (96. Danilo) – Mário (80. Quaresma), Sanches, Silva (73. Moutinho) – Nani, Ronaldo. Trenér: Santos.

Tagy: Euro 2016 Polská fotbalová reprezentace Portugalská fotbalová reprezentace