Mistři světa končí, Francii vystřílel finále Griezmann. Při penaltě jsem nebyl nejjistější, přiznal

VIDEO - Euro 2016 autor: knp

Francie si na mistrovství Evropy na domácí půdě zahraje po 16 letech o titul. V semifinále v Marseille porazila světové šampiony Němce 2:0. Obě branky vstřelil Antoine Griezmann, který nejprve v nastavení 1. poločasu proměnil penaltu a 20 minut před koncem využil selhání soupeřovy obrany. V nedělním finále se vítězové utkají s Portugalskem.

Antoine Griezmann (v modrém) střílí Němcům rozhodující gól na 2:0

Antoine Griezmann (v modrém) střílí Němcům rozhodující gól na 2:0,zdroj: Profimedia.cz

Německo se muselo obejít bez vykartovaného stopera Hummelse a zraněné dvojice Khedira, Gómez. Do základní sestavy se tak dostali Höwedes a také uzdravený kapitán Schweinsteiger, který si připsal 38. start na ME nebo MS a osamostatnil se na 1. místě historické tabulky. O jedno utkání méně má Klose, o 2 pak Maldini s Matthäusem.

Mistři světa měli v 1. poločase jasnou převahu, celkově v zápase drželi míč 65% času, ale gól ne a ne dát. Do úvodní šance se sice prosmýkl Griezmann, pak ale dlouho počítali příležitosti jen Němci. V dobré pozici neuspěl Müller, zatímco Emreho Cana vychytal gólman Lloris. Po půlhodině zase zachránil Francii stoper Umtiti, když na malém vápně na poslední míč odkopl míč před Müllerem.

„Bude to znít hloupě, ale myslím, že jsme odehráli nejlepší zápas na turnaji. Proto je vyřazení hodně hořké,“ řekl záložník Toni Kroos. „Prohrát v semifinále vždycky zamrzí, zejména když výsledek není fér a neodpovídá průběhu hry. Ale celkově to z naší strany nebyl špatný turnaj,“ přidal Neuer.

Domácí se dostali ke slovu až 3 minuty před přestávkou, kdy po Boatengově chybě šel na Neuera sám Giroud, situaci ale zachránil vracející se Höwedes. V nastavení už se Francouzi mohli radovat. Schweinsteiger zahrál ve vápně rukou a nařízenou penaltu proměnil Griezmann.

„Po finále Ligy mistrů jsem při penaltě nebyl nejjistější,“ připomněl zahozený pokutový kop z květnového zápasu s Realem Madrid. „Ale naštěstí to tentokrát dopadlo dobře, je to super. Radujeme se jako malé děti, je to velký úspěch celého týmu i lidí kolem, kteří na hřišti být nemůžou,“ dodal.

Jedním gólem navíc vydařený večer útočníka Atlétika Madrid neskončil. V 72. minutě využil bídné rozehrávky německé obrany, kterou korunoval špatným vyběhnutím brankář Neuer, a 6. brankou si upevnil vedení v tabulce střelců. Víc gólů na jednom turnaji vstřelil pouze slavný Michel Platini, jenž v roce 1984 skóroval 9x.

Němci sice po 2. brance přidali, jenže když Kimmich trefil tyč a Müllera vychytal Lloris,přišli o zbytek naděje i o možnost zahrát si o rekordní 4. evropský titul. „Všichni jsme hrozně moc zklamaní,“ prohlásil německý trenér Joachim Löw. „Ale odehráli jsme dobrý turnaj, dali jsme do toho všechno. Dnes jsme měli zápas pod kontrolou, dominovali jsme. Ukázali jsme sílu a sebevědomí, jen jsme nedali góly,“ uvedl kouč.

Francie se představí ve 3. finále Eura a po triumfech z let 1984 a 2000 má zatím stoprocentní bilanci. Portugalsko bude o titul usilovat podruhé, na domácím šampionátu v roce 2004 nezvládlo finále s Řeckem.

Výsledek – semifinále:

Marseille: Německo – Francie 0:2 (0:1)

Branky: 45.+2 z pen. a 72. Griezmann. Rozhodčí: Rizzoli – Di Liberatore, Tonolini (všichni It.). ŽK: Can, Schweinsteiger, Özil, Draxler – Evra, Kanté. Diváci: 64.078.

Německo: Neuer – Kimmich, Boateng (61. Mustafi), Höwedes, Hector – Özil, Can (67. Götze), Kroos, Schweinsteiger (79. Sané), Draxler – Müller. Trenér: Löw.

Francie: Lloris – Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra – Sissoko, Pogba, Griezmann (90.+1 Cabaye), Matuidi, Payet (71. Kanté) – Giroud (78. Gignac). Trenér: Deschamps.

Tagy: Euro 2016 Francouzská fotbalová reprezentace Německá fotbalová reprezentace

Zdroje: Vlastní,ČTK