Krutý konec islandské hrdinné ságy. Od Francie dostali ve čtvrtfinále ME 5 gólů

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 4. 7. 2016 08:58) - Euro 2016 autor: knp

Zbylými semifinalisty mistrovství Evropy se stali domácí Francouzi. Island deklasovali 5:2, 2 trefami se na tom podílel Olivier Giroud. Další zásahy přidali Paul Pogba, Dimitri Payet a Antoine Griezmann. Za Island skórovali Kolbeinn Sigthórsson a Birkir Bjarnason. Mezi nejlepší 4 týmy kontinentu se Francouzi probojovali poprvé od roku 2000. O účast ve finále se utkají ve čtvrtek 7. července v Marseille s Německem.

Antoine Griezmann střílí obloučkem 4. gól Francouzů

Antoine Griezmann střílí obloučkem 4. gól Francouzů,zdroj: Profimedia.cz

A jako favorit se necítí. „Německo je nejlepším týmem, o tom není pochyb, přestože mělo ve čtvrtfinále s Itálií občas potíže. Ale jsme mezi nejlepšími 4 a dáme do toho vše proti nejlepšímu týmu nejen v Evropě, ale i na světě,“ uvedl francouzský trenér Didier Deschamps k příštímu soupeři.

Proti Islandu se rozhodl pro rozestavení 4-2-3-1, které vyzkoušel v zápase základní skupiny proti Albánii (2:0). Na pozici stopera dostal za Adila Ramiho příležitost Samuel Umtiti a stal se prvním francouzským hráčem od roku 1966, který si reprezentační debut odbyl na některém z hlavních turnajů.  Za Island naopak nastoupila i popáté na turnaji totožná základní jedenáctka.

Oba týmy se na začátku dostaly k několika pokusům, scházela jim však razance či přesnost. Ve 12. minutě už ale mohla propuknout většina fanoušků na Stade de France v radost. Matuidi poslal povedený pas za obranu na Girouda, a ten zakončil střelou mezi nohy gólmana Halldórssona. Domácí reprezentace zaznamenala 1. trefu na turnaji v 1. poločase.

A nezůstalo u jediné… O 8 minut později Francie vedla už o 2 branky. Griezmann nacentroval od rohového praporku a hlavou přesně zakončil Pogba. Záložník Juventusu Turín oslavil premiérovou trefu za národní tým od října 2014.

Ve 25. minutě poprvé výrazněji zahrozili Islanďané, po pěkné kombinaci zakončil těsně nad branku Bödvarsson. Jenže byla to Francie, která vstřelila další 2 góly: 3 minuty před koncem poločasu zvýšil na 3:0 křížnou střelou po zemi Payet a o chvíli později se po zaváhání islandské obrany prosadil krásným lobem také Griezmann, který se 4. zásahem osamostatnil v čele tabulky střelců turnaje. Francie se stala 1. týmem, který dokázal na Euru vstřelit 4. branky v 1. poločase.

„Z dnešního večera si můžeme odnést mnoho pozitiv a mám velkou radost kvůli hráčům, kteří si toto zasloužili, a kvůli fanouškům, kteří za námi stáli po měsíce. Jsem rád, že jsme jim mohli nabídnout něco, aby se cítili šťastní a mohli se těšit na další týden,“ těšilo Deschampse.

Po přestávce se prosadili také Seveřané, v 56. minutě po přihrávce Gylfiho Sigurdssona přesně zakončil Sigthórsson a Francouzi poprvé na turnaji inkasovali ze hry. Vzápětí ale vrátil domácím 4gólový náskok 2. trefou v duelu Giroud. V 63. minutě pak předvedl francouzský gólman Lloris zákrok zápasu proti pokusu střídajícího Ingasona.

Skóre uzavřel v 84. minutě Birkir Bjarnason, poprvé od roku 2000 tak padlo v zápase evropského šampionátu 7 gólů. Tehdy rozstřílelo Nizozemsko také ve čtvrtfinále Jugoslávii 6:1. „Naše defenziva nefungovala tak, jak jsme si představovali, ale po tolika zápasech ve stejné sestavě jsme už unavení. Vrátili jsme se ve 2. poločase do hry, ukázali jsme charakter a jsme šťastní, že jsme 2. půli vyhráli,“ konstatoval islandský forvard Kolbeinn Sigthórsson.

„Je to v tuhle chvíli zklamání, ale jsme pyšní na to, co jsme tu dokázali, a na podporu, kterou jsme měli. Však se podívejte na tu atmosféru, je to skutečně krásné,“ ukazoval na modré tribuny.

Výsledek – čtvrtfinále:

Paříž/St. Denis: Francie – Island 5:2 (4:0)

Branky: 12. a 59. Giroud, 20. Pogba, 43. Payet, 45. Griezmann – 56. Sigthórsson, 84. B. Bjarnason. Rozhodčí: Kuipers – Van Roekel, Zeinstra (všichni Niz.). ŽK: Umtiti – B. Bjarnason. Diváci: 76.833.

Francie: Lloris – Sagna, Umtiti, Koscielny (72. Mangala), Evra – Pogba, Matuidi – Sissoko, Griezmann, Payet (80. Coman) – Giroud (60. Gignac). Trenér: Deschamps.

Island: Halldórsson – Saevarsson, Árnason (46. Ingason), R. Sigurdsson, Skúlason – Gudmundsson, Gunnarsson, G. Sigurdsson, B. Bjarnason – Sigthórsson (83. Gudjohnsen), Bödvarsson (46. Finnbogason). Trenéři: Hallgrímsson a Lagerbäck.

Tagy: Euro 2016 Francouzská fotbalová reprezentace Islandská fotbalová reprezentace